Na pewno każdy z nas miał już do czynienia z deskami warstwowymi. Z desek warstwowych wykonywane są podłogi. Jak łatwo się można domyślić, deski warstwowe składają się z kilku warstw. Są to dwie lub trzy warstwy. Wszelkie te warstwy odpowiadają na trwałość naszej podłogi. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup desek warstwowych, to powinniśmy powiedzieć sobie nieco więcej o tym materiale. Warto rozwiać, póki pora wszelkie pojawiające się wątpliwości.
Co jest najważniejsze w deskach warstwowych?
Jak już powiedzieliśmy sobie, deska warstwowa charakteryzuje się strukturą warstwową. Dzięki temu, że sam materiał jest układany w kilku warstwach, możemy totalnie zapomnieć o odkształceniu się naszej podłogi, czy też o problemach z niestabilnością. Konstrukcja podłogi niemal od razu staje się stabilniejsza. Podłogowa deska tego typu składa się z jedynie z drewna. W stosunku do innych materiałów, które są dostępne na rynku, mają sporę przewagę. Warto skupić się na ich budowie. Wyróżniamy deski dwuwarstwowe, a także trójwarstwowe. Te pierwsze raczej określa się deskami, a trójwarstwowe są określane jako panele. Co ciekawe w deskach trójwarstwowych grubość użytkowej warstwy jest mniejsza niż w przypadku dwuwarstwowych desek.
Deski podłogowe warstwowe, które składają się z dwóch warstw, są wykonane z liściastego drewna. Może to być dąb, buk, czy też innego rodzaju drewno. Wybór jest spory, ponieważ jest to nawet kilkadziesiąt przeróżnych rodzaj drewna. Gdy je wybieramy, to zwróćmy uwagę na klasę, która to nas informuje o usłojeniu drewna, a także o samym kolorze. Z kolei deski wykonane z drzew warstw, ma dokładnie dwie spodnie warstwy. One są wykonane z iglastego drewna. Na rynku jednak znajdziemy także panele o nośnej warstwie, która to wykonana jest z drewnopochodnej płyty.
W jaki sposób układać warstwowe deski?
Montaż desek warstwowych nie należy do najtrudniejszych. Gdy zapoznamy się z poszczególnymi metodami, to montaż będzie przebiegał sprawniej, niż myśleliśmy. Do wyboru mamy kilka metod. Są to:
- podłoga pływająca,
- podłoga klejona,
- podłoga przebijana.
Powiedzmy sobie co nieco o każdej z nich. Jeśli chodzi o podłogę pływającą, to deski układane są jedynie układane. Nie są w żadnym wypadku przyklejane, czy też mocowane na inne sposoby. By montaż ten się sprawdził, deski warstwowe muszą być wyprofilowane odpowiednio. Krawędzie są tutaj najważniejsze. Jaka jest zaleta tejże metody? Na pewno czystość przy montażu. Nie trzeba używać kleju, czy też innych środków chemicznych. Kolejna zaleta to szybkość montażu. Nawet się nie zdążymy odwrócić, a podłoga będzie gotowa w całości.
Przy metodzie uzyskania podłogi klejonej wykorzystywane są dwuwarstwowe deski. W niektórych przypadkach są stosowane te z trzema warstwami. Deski się kładzie na betonowym podłożu i podkleja. Deski na kleju powodują, że sama wytrzymałość podłogi jest o wiele, wiele większa. Możemy na to liczyć, ale jedynie pod warunkiem, że montaż został wykonany poprawnie. Klej, który się znajduje pod powierzchnią, tłumi także dźwięki. Pod naszą podłogą nie ma żadnej pustej przestrzeni.
Na sam koniec wspomnijmy o podłodze przybijanej. Deski są przybijane do legarów. Na pewno ta metoda jest najbardziej skomplikowana. Raczej jest ona rzadko stosowana. Metoda ta jest najczęściej stosowana przez ekipy remontowe. Mając doświadczenie w tej metodzie, przestaje ona być skomplikowana.
Na pewno poradzimy sobie z wyborem oraz montażem desek warstwowych. Dzięki temu już niedługo będziemy mogli się cieszyć piękną podłogą, której każdy nam będzie zazdrościł.