Site Loader

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się wysoką wydajnością, dobrym rozkładem temperatur i jest dyskretne, nie rzuca się w oczy. Daje przyjemne doznania, kiedy chodzimy po ciepłej podłodze. Cieszy się dużą i wciąż rosnącą popularnością. Natomiast drewniane podłogi są ponadczasowe, kojarzą się nam z naturą, są bardzo uniwersalne i odporne na zniszczenie.

Wiele osób zastanawia się, czy można połączyć naturalność, ekologiczność, niepowtarzalną fakturę drewna z ogrzewaniem podłogowym? Czy jeśli chcemy mieć w domu ciepłe podłogi, to jesteśmy skazani na posadzki kamienne, płytki, panele? Jeśli jest możliwe połączenie podłogi drewnianej z ogrzewaniem podłogowym, to jak zrealizować taki pomysł? Jaką podłogę, jakie drewno wybrać? To bardzo dobre pytania i w tym tekście postaramy się na nie odpowiedzieć.

Czy podłoga drewniana może współgrać z ogrzewaniem podłogowym?

Najczęściej do ogrzewania podłogowego wybiera się podłogi kamienne lub wyłożone płytkami ceramicznymi. Drewno nie jest zbyt często wybierane, ponieważ jest materiałem, który pracuje wraz z temperaturą, zmienia swoją objętość. 

Należy wiedzieć, że jeżeli dobierzemy odpowiednio ogrzewanie podłogowe do drewna, z jakiego będzie wykonana  podłoga, to instalacja taka będzie działać bardzo dobrze. Sedno sprawy tkwi w deskach, jakie zostaną zastosowane do wykonania podłogi. Zatem możemy połączyć ogrzewanie podłogowe z podłogą drewnianą, tylko trzeba zrobić to umiejętnie.

Ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się wysoką wydajnością, dobrym rozkładem temperatur i jest dyskretne, nie rzuca się w oczy

Jak dobrać deski na podłogę, żeby móc zamontować ogrzewanie podłogowe?

Chcąc mieć instalację ogrzewania podłogowego, musimy pamiętać, że deski w naszej podłodze będą narażone na rozsychanie się. Dlatego też jako najlepszy wybór, pod ogrzewanie podłogowe, uważa się deski warstwowe. Dzięki swojej budowie mają one lepszą przenikalność, są bardziej odporne na zmiany w swojej strukturze, nie pękają przy zmianach temperatury i wilgotności.

Jeśli ktoś chciałby wykorzystać do podłogi deski lite, to musi wiedzieć, że przy współpracy z ogrzewaniem podłogowym, deski te mają gorszą przenikalność cieplną, bardziej się kurczą lub pęcznieją w zależności od temperatury i wilgotności. To wiąże się niestety z większym ryzykiem wystąpienia zniekształceń, deformacji, słowem zniszczenia posadzki. 

Reasumując, można wybrać deski lite pod ogrzewanie, jednak najczęściej wybierane są deski warstwowe, daje to oszczędność energii i jest mniej problematyczne. Deski nie są zbyt grube, aby dobrze przepuszczały ciepło i jednocześnie się nie odkształcały.

Jakie drewno wybrać myśląc o ogrzewaniu podłogowym?

Jak wspomniano zmiana wilgotności i temperatury wpływa na zmiany wymiarowe deski drewnianej. Dlatego też, jeśli myślimy o zamontowaniu ogrzewania podłogowego na podłogę drewnianą należy wybrać wytrzymałe drewno egzotyczne jak merbau, doussie, jatoba, albo rodzimy dąb. Użycie innych gatunków drewna jak brzoza, olcha czy buka może być później problematyczne. Można też wykorzystać drewno akacji, lub sucupiry. Należy jednak potem pamiętać, aby w okresie sezonu grzewczego zachowywać odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jeśli wilgotność powietrza spadnie poniżej określonego poziomu, mogą pojawić się szpary w parkiecie.

Wiele osób zastanawia się, czy można połączyć naturalność, ekologiczność, niepowtarzalną fakturę drewna z ogrzewaniem podłogowym?

Jak dobrać instalację ogrzewania?

Mamy do wyboru ogrzewanie elektryczne lub wodne. Zdecydowanie bardziej popularne są instalacje wodne, które równomiernie rozprowadzają ciepło.

Podłoga na ogrzewanie podłogowe jest dostępna u większości producentów. Są na rynku instalacje ogrzewania podłogowego, które utrzymują odpowiednią temperaturę w sposób równomierny. Temperaturę tą możemy monitorować przy pomocy aplikacji w telefonie. Nie można przekroczyć w tych instalacjach określonej temperatury, najczęściej około 34 stopni C. 

Takie równomierne i nie za mocne ogrzewanie całej podłogi powoduje, że posadzka drewniana, nawet z bardziej plastycznych gatunków drewna, nie odkształca się.

Podsumowanie

Można połączyć chęć posiadania ogrzewania podłogowego z chęcią posiadania podłogi drewnianej. Ważne jest, by zrobić to mądrze, wybrać odpowiednie materiały na podłogę i odpowiednią instalację. Jeśli dopilnujemy tych dwóch rzeczy, będziemy długo cieszyć się ogrzewaniem podłogowym, a drewno na podłodze nie ulegnie zniekształceniu.

Wiktor

Kategorie

Archiwa