Site Loader

Są chętnie wykorzystywane w procesie wykończenia wnętrz. Wykonywane są z różnego rodzaju drewna i mają swoje zalety. Czym są podłogi warstwowe i co sprawia, że są tak chętnie wybierane przez klientów? Jakie są ich zalety? Warto przyjrzeć się staranniej temu zagadnieniu. W niniejszym artykule poznacie specyfikę tego rodzaju podłóg i sposób ich montażu.

Podłoga o wielu warstwach

Powszechnie myli się ją z panelami podłogowymi. Podłogi warstwowe składają się przynajmniej z dwóch warstw. Jest to warstwa dolna i górna. Górna warstwa to ta, po której stąpamy. Część użytkowa w zależności od producenta może mieć grubość od 4 do 6 mm. Dzięki swojej grubości stwarza możliwości odnawiania, czyli cyklinowania powierzchni. Zazwyczaj wykańczana jest lakierem, olejem lub przefarbowaniem struktury drewna. Dolną warstwę tworzą specjalne lamelki stabilizujące całość podłogi. Wykonywane są one z grubego drewna iglastego lub liściastego. Warstwa użytkowa i stabilizująca łączone są metodą poprzeczną, co wpływa na trwałość podłóg drewnianych warstwowych.

Podłogi wielowarstwowe i ich zalety

Kwestia montażu podłóg warstwowych nie nastręcza zbyt wielu trudności

Ten rodzaj podług cechuje się pewnymi zaletami. Doceni je każdy użytkownik. Podstawą korzyścią wynikającą z zastosowania podłóg warstwowych przy wykończeniu wnętrz jest ich utylitaryzm. Nadają się bowiem na ogrzewanie podłogowe. To samo w sobie brzmi jak zaleta, która ma charakter, prawie że decydujący w trakcie wyboru nawierzchni do położenia w domu. Podłogi te mają również inne ciekawe zalety. Przedstawmy je w punktach:

  • Naturalność. Wykonane są z naturalnego drewna krajowego lub egzotycznego. Gatunki tych ostatnich są wykorzystywane do produkcji warstwy stabilizującej.
  • Montaż. Jest on dziecinnie prosty i można go zrealizować bez kleju.
  • Wybór. Na rynku spotkamy wiele rodzajów wykończenia warstwy użytkowej. Do wyboru do koloru. Od lakierowanej powierzchni podłogi po celowo postarzane drewno. Wybór zależy od człowieka.
  • Stabilność. Podłogi drewniane składające się z kilku warstw dzięki poprzedniej technice łączenia są niezwykle stabilne i trwałe.
  • Odporność. Są niezwykle odporne na wilgoć i można je montować na ogrzewaniu podłogowym.

Jak widać, korzyści z zastosowania takich podłóg są znaczne. Od nas zależy czy się na nie zdecydujemy.

Montaż podłóg warstwowych

Kwestia montażu podłóg warstwowych nie nastręcza zbyt wielu trudności. Decydując się na konkretny gatunek podłogi warstwowej stoi przed nami zadanie położenia owej u siebie w domu. Jak to wykonać? Metody są dwie i obie, są skuteczne. Montaż bezklejowy to taki, gdzie nie używamy kleju do przytwierdzenia podłogi do podłoża. Nasze zadanie w tym wypadku polega na łączeniu ze sobą listew za pomocą piór, zamków lub też wpustów. Mankament takiego układania podłogi wiąże się z koniecznością posiadania równej nawierzchni, gdzie ewentualne nierówności nie przekraczają 2 mm różnicy.

Metoda klejowa to taka, w której wykorzystujemy klej do przytwierdzenia złożonej podłogi. Wpierw łączymy poszczególne elementy podłogi za pomocą wpustów, zamków bądź piór, a następnie przytwierdzamy je do podłogi za pomocą kleju. Ostatnim zadaniem związanym z taką metodą przytwierdzania podłogi warstwowej jest czekanie, aż zastosowany preparat zwiąże podłogę z nawierzchnią. Pomieszczenie, w którym położona zostanie podłoga warstwowa, powinno być puste przez około 48 godzin.

Rodzaje drewna

Na sam koniec warto wspomnieć o rodzajach drewna, które służą do produkcji takich podłóg. Warstwa użytkowa często wykonywana jest z drewna krajowego. Gatunkami dominującymi są w tym przypadku jesion, buk, dąb i klon. Warstwa stabilizująca jest grubsza i wykorzystuje się do jej produkcji drewno egzotyczne. Są to gatunki pochodzące z rejonu Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.

Wiktor

Kategorie

Archiwa