Site Loader

Wygląd, jak i cena jest dla wielu osób głównym kryterium, jeśli chodzi o wybór desek podłogowych. Chociaż dopasowanie podłogi do całościowej aranżacji odgrywa bardzo dużą rolę, to o wiele ważniejsze są parametry poszczególnych gatunków drewna. Czym się różni deska podłogowa twarda od miękkiej? Koniecznie musimy się tego dowiedzieć przed zakupem. Do produkcji podłogowych desek jest wykorzystywane drewno przeróżnych drzew. Z rodzimych oraz europejskich gatunków drewna najczęściej jest to jesion, dąb, orzech, sosna, a z egzotycznych teak, jatoba oraz merbau. Popularność tych drzew nie jest na pewno przypadkowa.

Czym jest klasa twardości?

Twardość drewna to jedna z cech głównych, która charakteryzuje podłogi drewniane. Ten parametr znajduje się zawsze na opakowaniu i mierzy się go klasą od I do VI, gdzie pierwsza klasa oznacza drewno najbardziej miękkie. Z kolei klasa VI jest drewnem najtwardszym. Drewo z pierwszej i szóstek klasy nie jest najczęściej wykorzystywane do produkcji podłogowych desek. Materiały z topoli, osiki, limby, czy też jodły, należące do pierwszej klasy, ulegają bardzo łatwo zniszczeniu. Do tego rysują się oraz pękają. Nieco trwalsze są sosnowe deski podłogowe oraz także brzozowe. Tymczasem podłogowe deski dębowe, deski podłogowe jesion, czy też palisander należą do tych, które mają najwyższe klasy twardości i zachowują bardzo długo swój piękny, jak i szlachetny wygląd.

Twardość drewna to jedna z cech głównych, która charakteryzuje podłogi drewniane.

Zarówno twardość, a także stabilność drewna powinny być istotnymi czynnikami, które decydują o wyborze danego produktu. Określają one to, jaki rodzaj podłogi powinien zostać użyty w danym pomieszczeniu. W kuchniach oraz łazienkach, a więc w miejscach, które są narażone na wilgoć, należy montować podłogi z desek stabilnych oraz twardych. Dobrze się sprawdzą więc drewniane deski podłogowe z gatunków egzotycznych. W sypialniach, w których przebywamy rzadziej, możemy zastosować deski podłogowe nieco miększe o stabilności średniej, na przykład na poziomie 3 do 3,5, jak podłogowa deska dąb. A jakie deski podłogowe powinniśmy zastosować w miejscach publicznych? Na pewno w takim wypadku musi to być drewno najtrwalsze oraz najstabilniejsze.

Poza samą funkcją poszczególnych pomieszczeń zwrócić należy uwagę na to, czy w konkretnym pokoju lub też innym pomieszczeniu ma zostać zamontowane ogrzewanie  podłogowe. Po jego montażu różnice w temperaturach oraz także w wilgotności zwiększają się. Dlatego też będziemy musieli wybrać stabilniejsze drewno, które może się pochwalić twardością średnią lub wysoką.

Wiktor

Kategorie

Archiwa