Jak każdy wie drewno, jest klasycznym oraz ponadczasowym materiałem. Pomimo dostępności bardzo wiele nowoczesnych propozycji, to rozwiązania naturalne cieszą się nadal bardzo dużą popularnością. Nowoczesne podłogi drewniane pasują absolutnie do wszystkich aranżacji. Są bardzo ładnym uzupełnieniem wystroju tradycyjnego, ale także się komponują świetnie z bardziej nowoczesnymi wnętrzami. Najlepiej zacząć od przemyślenia dokładnego swoich potrzeb. Musimy także pamiętać o tym, że wygląd podłogi będzie miał spory wpływ na wybór innego rodzaju elementów wykończenia. Mowa o parapetach, drzwiach, meblach, a nawet dekoracjach. Dobrane dobrze rozwiązanie pozwala na stworzenie odpowiedniej atmosfery, na przykład ciepła domowego lub wyszukanej bardziej elegancji.
Wybierz odpowiednią twardość drewna
Twardość drewna jest cechą, która opisuje odporność tegoż materiału na ścieranie oraz wgniatanie. Jest to czynnik, który musimy brać pod uwagę przy wyborze rozwiązań do danego wnętrza. Ma znaczenie kluczowe dla samej trwałości podłogi. Im większy ruch w danym wnętrzu panuje, tym twardsza musi być sama podłoga. Drewno miękkie ulega bardzo szybko uszkodzeniem i można je zarysować bardzo łatwo. Klasa pierwsza to drewno miękkie. Klasa druga jest drewnem o średniej twardości, a klasa trzecia to oczywiście drewno twarde.
W przypadku drewnianych podłóg stosuje się trzy rodzaje główne zabezpieczeń. Pierwsze z nich to lakier. Drewno zabezpieczone lakierem nie przyjmuje plam i odporne jest na ścieranie. Takowa warstwa zabezpieczenia starcza mniej więcej na dwadzieścia lat użytkowania podłogi. Po tym czasie przeprowadzić powinniśmy renowację, wycyklinować odpowiednio podłogę oraz ją ponownie polakierować. Kolejna możliwość zabezpieczenia to olej. Podłoga olejowana wygląda naprawdę naturalnie, jak surowe drewno, wyczuwalna dobrze jest struktura desek, olej wnika jednak w drewno i nie pozostawia zabezpieczającej warstwy, dlatego też olejowanie powtarzać powinniśmy co sześć lub dwanaście miesięcy. Ostatnią propozycją zabezpieczenia jest olejo-wosk. Jest to połączenie wszelkich zalet lakierowanej i olejowanej podłogi, oleje wnikają w drewno, podkreślają jego piękny naturalny wygląd, a warstwa wosku na powierzchni zabezpiecza przed brudem, plamami i kurzem podłogę. Podłogi olejowoskowane przy dobrej pielęgnacji, należy zaolejować dodatkowo raz na siedem lub osiem lat. Po takim zabiegu uzyskujemy odnowioną całkowicie podłogę. Podłogi olejowoskowane odnawiać możemy oraz naprawiać miejscowo samodzielnie, całość prac jest prosta i nie zajmuje zbyt dużo czasu.