Site Loader

Wybór podłogi do nowo wykańczanego domu czy mieszkania może być dużym problemem. Jest to ważna decyzja bo podłoga powinna zdobić, pasować do rożnych aranżacji i być trwała na lata. Bardzo dobrym pomysłem jest wykończenie podłogi drewnem.

Deska podłogowa – zalety

Drewno we wnętrzu ma wiele zalet takich jak:

  • Naturalne właściwości. Drewno „oddycha” co zapewnia odpowiedni mikroklimat w pomieszczeniach;
  • prawidłowo wykonana podłoga może przetrwać nawet 30 lat. Zdarzają się starsze parkiety, które przetrwały do dziś. Odpowiednia konserwacja zapewni drewnianej podłodze piękny wygląd na długie lata;
  • drewno ma właściwości absorbowania wilgoci i oddawania jej gdy zrobi się bardziej sucho;
  • podłogi drewniane ograniczają ilość roztoczy we wnętrzu oraz nie elektryzuje się więc nie przyciąga kurzu;
  • zapewnia naturalną izolację -podłoga drewniana sama w sobie jest ciepła;
  • drewno doskonale tłumi hałas;

Wadą zastosowania drewna często wydaje się jego cena. Na rynku dostępne są jednak podłogi z deski warstwowej, która jest tańsza od litej, a ostateczne wyższe koszty rekompensuje trwałość podłogi raz jej wygląd.

Typy podłóg drewnianych

Podstawowe typy podłóg drewniany to:

  • klepka tradycyjna – najpopularniejsza w Polsce od kilkuset lat. Są to deski wykonane z litego drewna, najczęściej z dębu lub jesionu.
  • podłoga z egzotycznego drewna- charakteryzuje się bogatą barwą kolorów- od żółci, brązu czy purpury do czerni, a nawet zieleni. Różnorodność wielkości klepki zapewnia możliwość dopasowania podłogi do każdego wnętrza;
  • podłogi warstwowe- mogą być jedno- dwu- lub trzy- lamelowe.

Deska warstwowa

Deska podłogowa lita zbudowana jest z jednego rodzaju drewna, tak jak tradycyjne parkiety. Zastosowanie takiego rozwiązania gwarantuje wytrzymałość. Podłoga z litego drewna może być wielokrotnie cyklinowana. Problematyczna staje się jednak przy ogrzewaniu podłogowym, może bowiem nadmiernie wysychać.

W takim wypadku deska warstwowa może okazać się lepszym rozwiązaniem. Jest bardziej odporna na wahania temperatury i wilgotności. Nie wysycha przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego i nadal pozostaje bardzo trwała. Często podłogi z desek warstwowych są sprzedawane z wykończeniem czyli nie trzeba już ich szlifować i lakierować czy olejować. Często produkowane są z zakładkami co sprawia, ze wystarczy je ułożyć jak panele. Szybki montaż jest niewątpliwie dużą zaletą takich desek.

Wybierając drewno do swojego wnętrza warto pamiętać, że jest to naturalny wybór. Drewno rośnie w naszych lasach. Jest piękne, komfortowe i przyjemne w użytkowaniu. Zapewnia przyjemny mikroklimat w pomieszczeniu i jest zdrowe, szczególnie dla alergików. Z biegiem czasu drewniana podłoga może tylko pięknieć. Warto przemyśleć jej wybór do swojego wnętrza.

 

Wiktor

Kategorie

Archiwa