W majsterkowaniu duże znaczenie ma wysokiej jakości i piękna podłoga. W dużej mierze determinuje wygląd pomieszczenia, a jednocześnie musi wytrzymać poważne obciążenia. Zastanów się, jaka powinna być deska podłogowa: rozmiary, rodzaje, gatunki drewna, a także niektóre cechy pracy z różnymi rodzajami materiałów. Pozwoli ci to uporać się ze wszystkimi zawiłościami i kupić odpowiednią opcję w przyszłości.
Deski podłogowe: rodzaje materiałów stosowanych jako podłoga
Ten rodzaj materiału może być stosowany nie tylko jako szorstka, ale także wykończeniowa wersja powłoki. Wykonany jest z litego drewna lub poprzez sklejenie kilku elementów. Wizualnie ten materiał wygląda jak frezowana deska podłogowa. Do wykonania podłogi z deski podłogowej można użyć zwykłego materiału lub wykonanego według norm europejskich, tzw. Euroboard. Do jego produkcji wykorzystywane są specjalne technologie i specjalny sprzęt europejski.
Klasyczna podłoga: właściwości i charakterystyka
Jakość drugiego rodzaju wykładziny podłogowej jest zwykle zauważalnie wyższa. Z jednej strony ma niższą wilgotność, a z drugiej wysokie standardy nie pozwalają na występowanie nawet drobnych defektów, np. dziur, sęków, plam itp. Taka powierzchnia jest gładsza, doskonale wyszlifowana, ale ten materiał jest znacznie droższy.
Oczywiście lepiej jest kupić Europlank, jeśli planujesz użyć go do gotowej podłogi. Ale zwykły materiał jest często używany jako szorstka powłoka, na której zostanie ułożony laminat lub linoleum. Czy warto wydawać pieniądze na zakup desek Euro, każdy nabywca sam decyduje. Zaleca się zapoznanie się z obiema opcjami materiałowymi, aby znaleźć najbardziej odpowiednią.
Ze względu na swoją strukturę, płyta laminowana jest wysoce odporna na wilgoć. Chociaż nie powinno się go kłaść w łazience lub łaźni, gdzie wilgotność jest zbyt wysoka i prawie stała, doskonale sprawdzi się w zwykłych pomieszczeniach mieszkalnych, nawet w kuchni.
Deska tarasowa: doskonała opcja do pomieszczeń o dużej wilgotności
Odeskowanie charakteryzuje się charakterystyczną falistą powierzchnią. Idealnie nadaje się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, np. łazienki, łaźnie. Oprócz wysokiej odporności na wilgoć, chropowata powierzchnia zmniejsza ryzyko poślizgnięcia się i upadku na mokrej podłodze.
Jak sama nazwa wskazuje, deski tarasowe stosuje się również na tarasach, czyli powierzchniach, które mają częściowy kontakt z ulicą i domem. Materiał ten nazywany jest również parkietem ogrodowym, ponieważ może być układany w ogrodzie, na zewnątrz. Nie traci swoich właściwości pod wpływem różnych warunków atmosferycznych.